Alex Jacobs
ממגלה הכשרונות אלקס גייקובס

מאחורי הקלעים של נבחרת ישראל באליפות העולם, יש הרבה מאוד אנשים שעובדים ומכינים את הנבחרת לטורניר. אחד מהם הוא אלקס גייקובס, מגלה כשרונות המקצועי של קבוצת היוסטון אסרטוס, שלקח על עצמו את עבודת הכנת כל המידע על שחקני הקבוצות היריבות עבור מאמן נבחרת ישראל, הן בטורניר מוקדמות אליפות העולם בברוקלין 2016 והן בטורניר אליפות העולם במרץ 2017. אלקס מצא זמן ודיבר איתנו.

ספר לנו על עצמך
אני נולדתי וגדלתי בפרפברי פילדלפיה, כאוהד של הפיליז. למדתי באוניברסיטת מסציוסטס, ושיחקתי בייסבול ככל שיכולתי, אולם הבנתי שזה לא יהיה ריאלי שאוכל לשחק במקצוענים כאשר זרקתי את הפיץ הראשון שלי במיונים, והכדור נחבט למרחק של מעל ל-120 מטר מעבר לגדר של המגרש. כך החלטתי להתרכז בעבודה שקשורה למשחק, ולמדתי באוניברסיטת מסציוסטס שידועה בהיסטוריה שלה עם הבייסבול

איך התחלת עם קריירת הבייסבול שלך?
אף פעם לא היתה לי עבודה "אמיתית". העבודה הראשונה שלי היתה בגיל 15, הייתי בצוות של המשחק בקבוצת טרנטון טאנדר, קבוצה שקשורה ליאנקיז. אני לקחתי את הכרטיסים וליוויתי את האנשים לכסאות שלהם, ועשיתי כל מה שהתבקשתי. בשנה האחרונה שלי בתיכון, התנדבתי בקבוצת הטאנדר. יום אחד היו צריכים עזרה במועדון ואני התנדבתי לעזור. זה עיצב את התפיסה שלי כלפי המשחק. להיות לצד השחקנים, צוות המאמנים וסגל הקבוצה, אני אימצתי כל מה שיכלתי. מאוחר יותר היתה לי שנת סטאג' עם הינקיז, הדודגרס, הטייגרס והרייז בניהול הקבוצה, וידאו, פיתוח שחקנים, ועוד. יומיים לאחר פגישת החורף בשנת 2012 בנאשוויל, קווין גולדשטיין מההיוסטון אסרטוס החליט להעסיק אותי.

איך היית מעורב בנבחרת ישראל במוקדמות אליפות העולם בשנת 2012?
אני עבדתי עם כריס היידוק מהדודג'רס ב-2010, ובאוגוסט 2012 שלחתי לו מייל לגבי מעורבות עם נבחרת ישראל. הוא אמר לי לפנות לפיטר קורץ, מנהל הכללי של נבחרת ישראל, וכך עשיתי. הדבר הבא היה שאדם גלדסטון, עוזר מנהל נבחרת ישראל, צלצל אלי והזמין אותי להצטרף לצוות ולעזור בלוגיסטיקה.

מאז 2012 איך התקדמה הקרייה שלך?
בפראות! הסתיו באותה שנה היה גדול עבורי. אני עזבתי את מוקדמות אליפות העולם יום אחד לפני הסיום שכן הרייז מימנו עבורי בית ספר למגלי כשרונות. מספר חודשים מאוחר יותר, הציעו לי את העבודה הראשונה בגילוי כשרונות עבור היוסטון אסרטוס, שקיבלתי בשמחה. כעת אני בעונה החמישית שלי עבור האסטרוס כמגלה כשרונות מקצועי.

TeamIsraelWinכמגלה הכשרונות של נבחרת ישראל במוקדמות אלפיות העולם בשנת 2016, מה היו התפקידים העיקרים שלך?
ראשית, היה לנו את ניתוח היכולות של כל השחקנים של הקבוצות היריבות, הכי טוב מכל שאר הקבוצות, שהיו בטורניר שלנו. אחד החברים הקרובים ביותר שלי בבייסבול ומחוץ לבייסבול, ג'ונה רוזנטל, מגייס כשרונות חובב עם הדוגרס, גיא סטיבנס, מנתח מידע על שחקני בייסבול מקבוצת קנזס סיטי רואילס, גייסון לפקוביץ, מגלה כשרונות מקבוצת הסיאטל מארינרס מהליגה המקצוענית ובעל נסיון אימון בקבוצת קולג', וטיי אריקסון שעזר לנו עם מידע על שחקנים מאירופה - ביחד אנחנו הכנו את מאמני נבחרת עם ישראל באופן מלא.
המשימה העיקרית שלנו היתה לתת מידע רב ככל האפשר על שחקני היריבות שלנו ולהכין את הקבוצה שלנו בהתאם.

חלק כיפי נוסף של העבודה שלנו היה הנסיון לאתר שחקני בייסבול יהודיים. אתר הבייסבול היהודי של סקוט ברנאניק, היה מקור מצויין, אבל גם אתר זה פספס מספר שחקנים. כאשר אנחנו גילינו שחקנן שהיה ראשאי לייצג את ישראל עקב השורשים היהודיים שלו, זה היה גדול. 

מה ממה שעשית במוקדמות אלפיות העולם עזר לההצלחה?
אנחנו עשינו הכל על מנת להכין את המאמנים למשחקים ולמה הם צריכים לצפות מהשקחנים היריבים בכל מצב של המשחק. אנחנו נתנו להם אסטרטגיות שעזרו בפסילת החובטים של הקבוצות היריבות, ומידע לשחקנים שלנו כיצד לתקוף את השחקנים היריבים. בסופו של דבר כל הקרדיט מגיע לשחקנים שהם ביצעו להלכה את תוכנית המשחק.

מה היתה נקודת השיא בטורניר מוקדמות אליפות העולם עבורך?
האוירה, להיות מוקף בכל כך הרבה אנשים נהדרים, לפגוש חברים חדשים לחיים - זאת החוייה שאכזור לכל החיים. "לחיות או למות" על כל זריקה היה גדול. כבר בשנת 2008 זכיתי לצפות בקבוצת הפיליז זוכה באלפיות העולם כצופה. אח"כ כמגלה כשרונות עבור האסטרוס הם עלו לפליי-אוף בשנת 2015. עלייה לאליפות העולם עם נבחרת ישראל היא בהחלט באותה רמה של שני הארועים האחרים שציינתי.

מה עשית מאז חודש ספטמבר על מנת לעזור להכין את נבחרת ישראל לטורניר אליפות העולם?
בעזרת כל הצוות, אנחנו המשכנו לחפש שחקנים שרשאים לייצד את מדינת ישראל על מנת שצירופם יתן לנו סיכוי גדול יותר לנצח. עם עזרת הצוות, ומיטב המוחות של צוות מגלי הכשרונות בן וורטאן מהאוריולס, אנחנו התחלנו שוב להכין את הקבוצה בעיבוד המדיע על השחקנים מהקבוצות היריבות.

מבחינת סגל הקבוצה, היה עלינו לקבל החלטות קשות שהשאירו אותנו ערים כל הלילה, אבל בסופו של דבר אנחנו חושבים שהגענו להחלטות הנכונות ביותר עבור נבחרת ישראל שיאפשרו לנו להגיע רחוק ככל האפשר בטורניר. TeamIsraelFlag

מה אתה חושב נקודת החוזקה של הנבחרת?
נסיון בכל התחומים. יש לנו מספר שחקנים שהגיעו לרמה הגבוהה ביותר במייגור ליג. יש לנו גם מספר שחקנים שנמצאים במעקב של הקבוצות הגדולות. ההתקפה שלנו יכולה לחבוט ולהעמיד נקודות על לוח התוצאות. לגבי הפיצרים שלנו, אני בטוח שהם יכולים להמיד את לוח התוצאות של היריבים על אפס. השחקנים שלנו הינם מקצוענים ושיחקו כבר באירועים גדולים. יש לנו גם כימיה נהדרת בחדר ההלבשה. 

מהם האתגרים שמצפים לנבחרת ישראל מול שלושת הקבוצות שישחקו בבית שלנו – הולנד, דרום קוריאה וטיוואן?
בסופו של דבר, זה בייסבול. כל שלושת הקבוצות בבית שלנו הם טובות מאוד. אני חושב שהלא ידוע וסגנון המשחק הכללי של כל קבוצה יהיה אתגר, אבל אין לי ספק שהחברה שלנו יתאימו את עצמם במהירות. אני מאמין שהקבוצה שלנו תהיה תחרותית מאוד ושאנחנו נוכל להצליח להפתיע אנשים רבים.

מה עמד לנגד עיניך במהלך כל התהליך?
קבוצת השחקנים הנוכחית אשר משחקים עבור ההיסטוריה של המשפחות שלהם, זה הופך אותם לאחד הקבוצות המיוחדות ביותר שזכיתי להיות קרובה עליה. מהשחקנים, ועד למאמנים, כל העזרה שאנחנו מקבלים, זה לא יאמן. רק תחשוב: 28 שחקנים שמעולם לא נפגשו בעבר או ששיחקו בעבר האחד מול השני, כולם הגיעו לחדרי ההלבשה, ותוך דקות ספורות הפכו למשפחה אחת מגובשת.

בואו נדבר!

Please type your full name.
Invalid email address.
Invalid Input
Invalid Input